Szkoła Genetyki Molekularnej Fundacji Instytutu Matki i Dziecka oferuje zapoznanie i przeszkolenie w zakresie stosowania metod molekularnych wykorzystywanych w diagnostyce i badaniach chorób, których patologia dotyczy zmian w informacji genetycznej zakodowanych w DNA. Metody, o których mowa obejmują pełen zakres analizy DNA od identyfikacji pojedynczych mutacji, poprzez analizę części kodującej genomu do analizy genomu jako takiego. Szkolenie obejmuje również identyfikację i analizę aberracji chromosomowych. Prezentowane będą zarówno tradycyjne metody analizy DNA (analiza RFLP), powielanie DNA (PCR) jak i sekwencjonowania DNA: metoda Sangera i sekwencjonowanie wysokoprzepustowe (NGS) łącznie z analizą danych a także hybrydyzację do mikromacierzy (aCGH). W zakresie szkolenie przewidziane jest również prezentacja klasycznych metod cytogenetycznych jak i analizę FISH.

Szkolenie będą prowadzić pracownicy Zakładu Genetyki Instytutu Matki i Dziecka (ZGM IMiD). Zakład Genetyki Medycznej Instytutu Matki i Dziecka ma ponad 50 letnią tradycję w badaniach i diagnostyce chorób dziedzicznych a analizy molekularne zapoczątkowane diagnostyką mukowiscydozy, fenyloketonurii i łamliwego chromosomu X prowadzi od blisko 40 lat. Był też jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, w którym do diagnostyki niezrównoważeń genomu wprowadzono metodę aCGH.

Zakład jest wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę badawczą. Możemy się poszczycić osiągnięciami na polu badawczo-rozwojowym, które przyniosły szereg rozwiązań natury praktycznej, wśród których można wymienić wprowadzenie do rutynowej diagnostyki klinicznej specyficznych testów molekularnych i cytogenetycznych. Warte podkreślenie jest opracowanie i wdrożenie diagnostyki molekularnej rdzeniowego zaniku mięśni, w ramach populacyjnego przesiewu noworodkowego.

Pracownicy Zakładu, prowadzący szkolenie, mają wieloletnią praktykę w wykorzystaniu metod analizy DNA zarówno w diagnostyce jak i aktywności badawczej realizowanej w ramach projektów krajowych jak i europejskich.

Szkolenie planowane jest z wykorzystaniem metod hybrydowych – zarówno on-line jak i warsztatów w laboratorium.

RADA PROGRAMOWA
Prof. dr hab. med. Jerzy Bal – Zakład Genetyki Medycznej
Dr hab. med. Monika Gos, prof. IMID – Zakład Genetyki Medycznej
Dr hab. med. Dorota Hoffman-Zacharska, prof. IMID – Zakład Genetyki Medycznej
Dr hab. med. Beata Nowakowska, prof. IMID – Zakład Genetyki Medycznej
Dr n. med. Katarzyna Wertheim-Tysarowska– Zakład Genetyki Medycznej

KOORDYNACJA
Dr n. med. Katarzyna Wertheim-Tysarowska – Zakład Genetyki Medycznej
Mariusz Chrzanowski – Pełnomocnik Dyrektora ds. Pozyskiwania Funduszy
Marta Piekarska – z ramienia Fundacji Instytutu Matki i Dziecka

KONTAKT
email: szkola.genetyki@imid.med.pl

PŁATNOŚCI
Opłaty za kursy prosimy wpłacać na poniższe konto:
FUNDACJA INSTYTUTU MATKI I DZIECKA
ul. KASPRZAKA 17A, 01-211 WARSZAWA
numer konta: 25 2490 0005 0000 4600 4046 4108
TYTUŁ: NAZWA KURSU I IMIĘ I NAZWISKO UCZESTNIKA

UWAGA! Fundacja Instytutu Matki i Dziecka prowadzi odpłatną działalność statutową jako organizacja pożytku publicznego, potwierdzenie wpłat odbywa się na podstawie wystawienia noty księgowej (nie ma możliwości wystawienie faktur). Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej. Odpłatność za kursy obejmuje zwrot kosztów organizacji kursu.

REGULAMIN SZKOLEŃ →

AKTUALNE SZKOLENIA/WARSZTATY – szczegóły →