Dr hab. Dorota Hoffman-Zacharska prof. IMiD, prof. ucz. UW – absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk biologicznych z zakresu genetyki. W 2016 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych przygotowując rozprawę pt. „Identyfikacja i charakterystyka podłoża molekularnego chorób neurogenetycznych jako klucz do zrozumienia ich patogenezy
 i zmienności fenotypowej.”
, nagrodzoną przez Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka. Jest również diagnostą laboratoryjnym ze specjalizacją w dziedzinie laboratoryjnej genetyki medycznej.

Obecnie pracuje w Zakładzie Genetyki Medycznej Instytutu Matki i Dziecka (kierownik Pracowni Neurogenetyki), oraz Instytucie Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW co pozwala na łączenie pracy diagnostycznej z pracą dydaktyczno-naukową.

Prowadzone przez nią prace badawcze dotyczą głównie charakterystyki podłoża molekularnego chorób neurorozwojowych ze szczególnym uwzględnieniem chorób
z grupy encefalopatii rozwojowych i padaczkowych. Inne obszary zainteresowań to choroby neurodegeneracyjne wieku późnego jak choroba Huntingtona czy choroba Parkinsona. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie Etyki praktyki lekarskiej i opieki medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Universite Paris-Est Marne-la-Vallee ze względu na zainteresowanie problemami etycznymi związanymi z prowadzeniem badań i diagnostyki chorób genetycznie uwarunkowanych.  Na Wydziale Biologii UW prowadzi zajęcia i wykłady z genetyki człowieka oraz genetyki medycznej, w tym swój wykład autorski „Geny i neurony….czyli neurogenetyka.”, jest również wykładowcą na kursie „Omics Data Science” prowadzonym przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW omawiając zastosowanie badań wysokoprzepustowe w medycynie i etyczne aspekty biomedycznych badań wysokoprzepustowych.