Historia:

Zakład Genetyki Medycznej (ZGM) powstał w roku 1973 na mocy decyzji Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka, prof. dr hab. n. med. Krystyny Bożkowej, jako jedna z pierwszych tego typu jednostek badawczo-diagnostycznych w Polsce. Zaplecze nowopowstałego Zakładu stanowiły doświadczenia badawcze i kliniczne funkcjonującego od 1960 roku zespołu problemowego wad wrodzonych i genetyki oraz istniejącej od 1962 roku Pracowni Cytogenetyki kierowanej przez mgr Annę Stolarską. Organizatorem i kierownikiem Zakładu był prof. dr hab. n. med. Przemysław Czerski. Od roku 1980 do końca 2010 roku funkcję kierownika Zakładu pełnił Pan prof. dr hab. n. med. Tadeusz Mazurczak. W latach 2011 – 2013 r. Zakładem kierowała Pani prof. dr hab. med. Ewa Bocian. Od 2014 r. pełniącym obowiązki Kierownika Zakładu Genetyki Medycznej jest prof. dr hab. med. Jerzy Bal.

 

Struktura ZGM:

Zakład Genetyki Medycznej składa się z trzech podjednostek: Zespołu Poradnictwa Genetycznego, Zespołu Pracowni Cytogenetyki oraz Zespołu Pracowni Biologii Molekularnej.

 

p. o. Kierownika Zakładu Genetyki Medycznej:
prof. zw. dr hab. Jerzy Bal

Genetyk, biolog molekularny. Specjalizuje się w badaniach i diagnostyce molekularnej chorób dziedzicznych. Doświadczenie zdobywał pracując na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Medycznej w Warszawie oraz na Uniwersytecie w Getyndze jako stypendysta Fundacji Humboldta. Początkowo (lata 80-te zeszłego stulecia) w swoich badaniach koncentrował się nad określeniem sposobu dziedziczenia, charakterze, rodzaju i częstości występowania markerów a następnie mutacji odpowiedzialnych za wystąpienie mukowiscydozy, fenyloketonurii i zespołu łamliwego chromosomu X. Analiza korelacji genotyp-fenotyp pozostała ideą przewodnią w dalszych badaniach na różnych modelowych chorobach dziedzicznych. Wielokrotnie angażował się w działania na rzecz środowiska genetyków człowieka w Polsce orędując na rzecz uregulowania i statusu badań genetycznych. Jest współautorem programu specjalizacji z laboratoryjnej genetyki medycznej. Jest autorem i współautorem szeregu publikacji i skryptów z zakresu patologii molekularnej chorób genetycznie uwarunkowanych jak też redaktorem i współautorem podręcznika „Genetyka medyczna i molekularna”, którego piąte, zmienione wydanie ukazało się w 2017 r. Kieruje Zakładem Genetyki Medycznej Instytutu Matki i Dziecka kontynuując dokonania prof. Tadeusza Mazurczaka i prof. Ewy Bocian.